Městské bydlení

Lidé se čím dál více stěhují do měst. Světová urbanizace stále stoupá a v současnosti se nachází na 48,6 % a její růst 1,98 % předznamenává, že v blízké budoucnosti globální městská populace převýší počet obyvatel vesnic.

Česká republika má urbanizaci 74,6 %, což znamená, že na vesnici žije pouze čtvrtina obyvatel. V Česku počet obyvatel žijících ve městech už 15 let stagnuje.

Důvodem urbanizace jsou hlavně větší pracovní možnosti ve městech a tím pádem i lepší životní úroveň pro rodinu.

Hlavní a pro mnohé palčivou otázkou se stává jak vyřešit bydlení. Kde si pořídit bydlení, zda si vzít hypotéku, kolik můžu měsíčně splácet či jak daleko jsem ochoten denně dojíždět.

Doba, kdy se lidé stěhovali z měst do satelitních městeček vybudovaných vedle původní vesnické zástavby s vidinou klidného bydlení v přírodě skončila. Přichází doba, kdy se dostávají do popředí ryze praktická hlediska:

1/Celková cena bydlení ve městě a bydlení na vesnici 

Faktem je, že cena za bydlení ve městě je vyšší. Je však potřeba přičíst cenu za dopravu do školy, kroužků dětí a zaměstnání. Určitá váha by se měla také dát ztracenému času.

2) Dostupnost služeb a dopravní obslužnost 

Je v obci dobrá dostupnost běžných služeb jako škola, školka, lékař, pošta a obchod? A co veřejná doprava? Ideální je samozřejmě varianta, kdy poblíž obce proudí nějaká středně významná dopravní tepna. 

3) Možnosti kulturního a společenského vyžití 

V tomto případě záleží na osobních preferencích každého člověka a členů rodiny. Faktem je, že města kromě lepšího kulturního vyžití nabízejí i širší škálu kroužků a vyžití pro děti a mládež.

 

Nabídka bydlení ve městech je široká od nových developerských projektů, přes koupi a následnou renovaci bytu v existující zástavbě nebo v současné době populární půdní nástavby.

Velmi častým problémem bydlení ve městě se stává nedostatek místa. Ceny za m² jsou vysoké a jen hrstka lidí si může dovolit koupit byt o velikosti 200m².

V prvé řadě je potřeba mít vhodně vyřešené dispoziční řešení bytu tak, aby odpovídalo potřebám a životnímu stylu dané rodiny. Potřeby jsou skutečně individuální a kde někomu postačí dětský pokoj velikosti 9m², jiná rodina potřebuje 20m² díky tomu, že se dítě učí hrát na piano a to se do místnosti 9m² společně s postelí, stolem a úložnými prostory nevejde. Doporučuji tedy dát velký důraz na dobře navržené dispoziční řešení, od kterého se následně odvine prostorové řešení jednotlivých místností.

 

I jednotlivé místnosti je potřeba naplánovat tak, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám majitelů.  Máme čtyřčlenou rodinu, která potřebuje bydlet na 65m²? V takovém případě je potřeba skutečně dobře plánovat a věnovat velkou pozornost tomu, jak vyřešit otázku skladování věcí. Ideálního výsledku dosáhneme použitím vestavěného nábytku na míru, který maximálně využije daný prostor, třeba od podlahy až po strop. Navíc i díky tomu, že se všechny věci skryjí do skříní, získáme nezanesený prostor, který opticky působí větším, uklizeným a čistým dojmem.

 

                

Městské bydlení lze také charakterizovat potřebou po střídmých tvarech, čistých liniích a eklektičnosti. Vychází z potřeb zaměstnaného a vytíženého člověka, který kde jinde než ve svém domově by měl najít útočiště po náročném dni. V oblibě jsou povrchy a materiály, které mají harmonický a uklidňující efekt:  přírodní materiály na nábytku, obklady stěn kamenem, dřevem apod.

        

 

      

 

Co se týče barevnosti, tak jsou v oblibě barevné neutrály, které navozují pocit klidu a uvolnění. Výhoda neutrálních barev spočívá v tom, že se brzy neomrzí jako výrazné syté barvy, které jsou často krátkodobou módní záležitostí. Doba sytých zelených a oranžových stěn  je již za námi a vhodnou volbou neutrálních barev můžeme docílit nadčasových a elegantních interiérů.

 

      

 

      

 

 

Dalším pomocníkem, jak efektivně využít malý prostor v městském bytě, jsou nábytky na zakázku. Máte v bytě niku či šikminy, které na první pohled působí jako nevyužitelný prostor?

Nechte si vyrobit nábytek na míru, který nemusí být nutně dražší než sektorový běžně dostupný nábytek. Nábytek kromě své primární funkce chytře využije prostor v bytě, také může sloužit k zakrytí radiátorů apod.

 

      

 

 

 

Díky rychlému životnímu tempu ve městech, stresu, rozvíjející se urbanizaci a nedostatku místa se vyvinul městský styl bydlení, který klade důraz na funkci, čistotu linií a chytrá řešení využití prostoru. Obliba přírodních materiálů, neutrální barevnost, zapuštěnost nábytků a kombinace stylů jsou dalšími znaky městského bydlení, které oslovují vytíženého městského člověka, hledajícího útočiště ve svém domově, který by měl být oázou klidu.

 

Autor:

Markéta Aniolová

Interior designer

 

 

Urban Sphere Interior , Interiérové studio Urban Sphere Interior nabízí řešení interiérů v moderním současném pojetí pro městsky smýšlejícího člověka.

www.urbaninterior.cz . marketa.aniolova@me.com . 420 733 233 803 . facebook.com/urbansphereinterior

 

 

Na su model publikují

Aktuálně

 1. 10.12.2019 - Workshop SketchUpu  -  Tentokrát v PRAZE

   

  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

  Workshop ve Vysokém Mýtě proběhl. A na četné žádosti uživatelů programu pořádáme stejnou akci v Praze.

   

  Přijďte také. 

   

  Tentokrát prostory OAK GROUP , hned vedle metra Kačerov.

   

  Projdeme s vámi tipy a triky pro práci ve SketchUpu. A Chybět nebude ani vánoční překvapení :-)

   

   

   
 2. 2.-3.10.2019 - Workshop SketchUpu  -  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

   

  Koketujete se SketchUpem a máte množství otázek?

  Pracujete v programu už delší dobu a cítíte, že by bylo fajn posunout se dál?

   

  Pak jste tu na správném místě. Právě pro vás chystáme první WORKSHOP ve školícím centru IDEAPLAN Vysoké Mýto a to na téma SketchUp. Těšíme se na vás :-)

   

  Více INFO

   

 3. 9.3.2018 - nově modely - část sortimentu české firmy EDEL nábytek spol.s.r.o. - sedací soupravy, křesla, taburety .... Stáhněte celé řady sedacích souprav, nebo jenom vybrané modely. Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám líbí. 

 4. 25.1.2018 - nově pro vás připravujeme sérii školení v Praze a ve Vysokém Mýtě. Sledujte záložku ŠKOLENÍ

 5. 1.7.2017 - web sumodels.cz se osamostatnil a přestal být součástí firmy ADS Studio