Modelujeme klenby - 6. část

Slíbili jsme si vymodelování klenby z předešlého Tipu zase trochu jinak … tak jdeme na to smiley

* Vymodelujeme si pomocný kvádr a na jeho stěně vytvoříme půlku budoucího profilu klenby. Nástrojem Tlak/Tah odtlačíme, tím pádem odstraníme zbytek kvádru.

* Vybereme Výběrem zadní stěnu a nástrojem zvětšení ji ve svislém směru zvětšíme koeficientem 1,2.

* Pomocí Plug-Inu Mirror Selection celý model překopírujeme – viz.obrázek.

* Vybereme vše, zvolíme nástroj Otáčení a zkopírujeme celou geometrii o 90°, doplníme o další 3 kopie.

* Vybereme vše, použijeme Průnik modelu nebo vybraných (pokud v modelu není nic jiného, je to jedno). Zapneme neviditelné hrany. Odmažeme nepotřebnou geometrii a hrany zase skryjeme.

Celý postup lze ještě zjednodušit o použití komponenty. Pokud bychom z původního segmentu klenby udělali komponentu a teprve tu rozkopírovávali … POZOR, průnik bychom museli řešit uvnitř jedné komponenty – v jejím editačním režimu jako průnik s modelem – upravili bychom tak zároveň všechny její výskyty (kopie).

Použití komponenty má ještě jeden efekt – a to na velikost modelu – pokud by byl jeden segment originál a zbylých 7 jen jako kopie, byla by velikost modelu znatelně menší.
V našem případě toto nemá příliš velký význam, ale tento princip se může hodit při zpracovávání větších a objemnějších prvků. Ještě se k této problematice určitě někdy vrátíme.

Na su model publikují

Aktuálně

  1. 12.12.2018 - Chystáme pro vás první Workshop na téma SketchUp. Těšíme se na vás :-) Více INFO 

     

  2. 9.3.2018 - nově modely - část sortimentu české firmy EDEL nábytek spol.s.r.o. - sedací soupravy, křesla, taburety .... Stáhněte celé řady sedacích souprav, nebo jenom vybrané modely. Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám líbí. 

  3. 25.1.2018 - nově pro vás připravujeme sérii školení v Praze a ve Vysokém Mýtě. Sledujte záložku ŠKOLENÍ

  4. 1.7.2017 - web sumodels.cz se osamostatnil a přestal být součástí firmy ADS Studio