Fotorealistické vizualizace

Vizualizace pro SketchUp

Většina návrhářů se poslední dobou stále častěji setkává u klienta s požadavkem vizualizovaného návrhu. Těžko říci, zda je to požadavek oprávněný nebo nezbytný, nicméně je tu a v současné konkurenci obvykle nezbývá, než mu vyhovět. Není tedy otázkou, zda vizualizovat nebo ne, ale jak a ve kterém programu, aby byl výstup pro zákazníka odpovídající a přitom práce na něm nebyla ztrátová. SketchUp jako skvělý modelář má tu výhodu, že vyvolal tvorbu nebo úpravu programů, které zpracovávají fotorealistický rendering buď jako přímá součást SketchUpu, nebo pracují s jeho soubory.

Podívejme se napřed na programy, vytvořené konkrétně jako tzv. „pluginy“ SketchUpu, tedy ty, které pracují uvnitř něj. Jedná se o SU Podium, RenderIn nebo V-Ray pro SketchUp.

SU Podium je jednoduchý prográmek, který už při základním nastavení bez dalších úprav vytváří vcelku slušné vizualizace, které jsou ve většině případů naprosto dostatečné. Po jeho instalaci vám ve SketchUpu přibude jednoduchá ikonová lišta, kterou se velmi intuitivně naučíte rychle ovládat.

Příkladem výstupu v základním nastavení může být např. tento obrázek:

Výhodou je poměrně rozsáhlá integrovaná knihovna zařizovacích prvků, světel i textur, které můžete ve svém návrhu použít, dále i velmi příznivá cena a rychlost vizualizací.

Dalším v řadě je program RenderIn. I tady se jedná o jednoduchou a rychlou vizualizaci, která vás nezatíží časově ani finančně. Výstup si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:

A konečně třetí z portfolia renderingů fungujících přímo ve SketchUpu je program V-Ray pro SketchUp. Tady už se jedná o poměrně výkonný a propracovaný nástroj, který od vás ovšem bude vyžadovat zvládnutí vcelku velkého množství informací týkajících se nastavení výsledné scény. Ovšem výsledek je opravdu téměř k nerozeznání od fotografie – viz následující obrázek:

Takto bychom mohli vyjmenovat ještě určitě i několik dalších programů, které s našim oblíbeným modelářem spolupracují, ale řekněme, že to momentálně stačí.

Zbývá nám program, který funguje samostatně mimo SketchUp, ale umí přímo načítat soubory SKP a to Artlantis. Přiznám se, že patří k mým oblíbencům, protože funguje přesně na stejné bázi jako SketchUp – za málo peněz (času, výuky, ….) opravdu poměrně hodně muziky. Naučíte se jej ovládat poměrně snadno a výstupy z něj jsou srovnatelné s profesionálními vizualizacemi

Joanna Linhartová, ADS Studio

ZPĚT

Na su model publikují

Aktuálně

  1. 12.12.2018 - Chystáme pro vás první Workshop na téma SketchUp. Těšíme se na vás :-) Více INFO 

     

  2. 9.3.2018 - nově modely - část sortimentu české firmy EDEL nábytek spol.s.r.o. - sedací soupravy, křesla, taburety .... Stáhněte celé řady sedacích souprav, nebo jenom vybrané modely. Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám líbí. 

  3. 25.1.2018 - nově pro vás připravujeme sérii školení v Praze a ve Vysokém Mýtě. Sledujte záložku ŠKOLENÍ

  4. 1.7.2017 - web sumodels.cz se osamostatnil a přestal být součástí firmy ADS Studio