Kružnice ve SketchUpu

Nástroj Kružnice ve SketchUpu

Dnešní tip vám dá návod, jak správně a efektivně použít možnosti nástroje Kružnice ve SketchUpu, aby model působil dokonale a přitom jste zbytečně nenavyšovali jeho velikost. Všichni víme, že s modelem o několika desítkách MB se nepracuje příliš dobře, zvlášť, pokud má váš počítač slabší parametry.

 1. Podívali jste se někdy pěkně zblízka na kružnici nakreslenou ve SketchUpu? Všimli jste si, že je vlastně složená z několika napojených úseček? A víte, že tento počet úseček můžete ovlivnit?

  Vyberete-li nástroj Kružnice, v poli hodnot se objeví číslice s popisem - Strany. Toto číslo udává počet "stran", ze kterých bude kružnice sestavena.  Přepiště hodnotu a umístěte kružnici. Čím vyšší počet úseček, tím bude kružnice vypadat "spojitěji, hladčeji", tím bude "dokonalejší"

     

  Ale pozor, počet "stran" kružnice navyšuje velikost modelu z ní vytvořeného. Porovnejme například tyto dva shodné tvary, vytažené z rozdílných kružnic. První tvar má velikost 79 kB (kružnice z 12ti stran), velikost druhého tvaru už je 148 kB (24 stran - ve SketchUpu implicitně nastavená hodnota). A představte si rozdíl 100 obdobných prvků v modelu ...

  Počet "stran" kružnice navyšujte jen tehdy, když je to nezbytné pro věrohodnost modelu, pro jeho výsledný efekt. Nikdy ne v připadě, že detail kružnice je pro model zanedbatelný a podružný.

  Počet stran kružnice můžete změnit i bezprostředně po umístění kružnice - do pole hodnot zadejte číslo počtu úseček, ze kterých se má kružnice skládat a připiště písmeno s.  Pak stiskněte Enter a kružnice je upravena.
   

 2. Stalo se vám někdy, že jste potřebovali chytit střed kružnice a SketchUp se rozhodl vám tuto operaci pěkně osladit? Střed se stále ne a ne objevit, pomocné čáry ne a ne protínat správné koncové body ... A přitom stačí jeden drobný detail. Zamyslet se nad tím, jak zadávat poloměr kružnice.

  Naučte se při grafickém určení poloměru kružnice využívat rovnoběžnost s některou z os (červená, zelená, modrá). Snáz pak naleznete protilehlé body a tím pádem i střed. A konecnkonců i samotné kótování/měření kružnice pro vás bude snažší - budete kótovat koncové body "stran" kružnice, tím pádem její skutečnou velikost. A určitě časem najdete další výhody tohoto návyku ...

  Poloměr kružnice zadávejte rovnoběžně s některou ze základních os.

 3. Nepotřebujete kružnici jako jeden prvek, ale potřebujete pracovat s jejími jednotlivými "stranami"?

  Pak na ni klikněte pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte Exploze křivky.  Kružnice bude rozbitá.

  Rozbijte Kružnici z Kontextového menu volbou Exploze křivky.

 

Pokud vám naše tipy pomohly, věříme, že se na naše stránky vrátíte zase další pondělí, abyste si přečetli nový Tip nebo Trik pro práci se SketchUpem :-)

A nezapomeňte se pro stahování  registrovat na portále www.sumodels.cz , kde pro vás připravujeme "spolehlivé" a "reálné" komponenty nejen pro SketchUp. 

ZPĚT

Na su model publikují

Aktuálně

 1. 10.12.2019 - Workshop SketchUpu  -  Tentokrát v PRAZE

   

  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

  Workshop ve Vysokém Mýtě proběhl. A na četné žádosti uživatelů programu pořádáme stejnou akci v Praze.

   

  Přijďte také. 

   

  Tentokrát prostory OAK GROUP , hned vedle metra Kačerov.

   

  Projdeme s vámi tipy a triky pro práci ve SketchUpu. A Chybět nebude ani vánoční překvapení :-)

   

   

   
 2. 2.-3.10.2019 - Workshop SketchUpu  -  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

   

  Koketujete se SketchUpem a máte množství otázek?

  Pracujete v programu už delší dobu a cítíte, že by bylo fajn posunout se dál?

   

  Pak jste tu na správném místě. Právě pro vás chystáme první WORKSHOP ve školícím centru IDEAPLAN Vysoké Mýto a to na téma SketchUp. Těšíme se na vás :-)

   

  Více INFO

   

 3. 9.3.2018 - nově modely - část sortimentu české firmy EDEL nábytek spol.s.r.o. - sedací soupravy, křesla, taburety .... Stáhněte celé řady sedacích souprav, nebo jenom vybrané modely. Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám líbí. 

 4. 25.1.2018 - nově pro vás připravujeme sérii školení v Praze a ve Vysokém Mýtě. Sledujte záložku ŠKOLENÍ

 5. 1.7.2017 - web sumodels.cz se osamostatnil a přestal být součástí firmy ADS Studio